Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12376540



*

nr 1237 6540


Skulptur

silver, Lama. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 134 g. (med träbotten).


Utrop:

600 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 februari 2019
kl 20:00:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/2 21:34:43 1      100 kr
24/2 21:08:54 2      150 kr
25/2 19:55:03 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk lama silver skulptur träbotten ädelmetall
  • 1018 Bordsuppsats
    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:42
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8025 Glasskulpturer
    14 st, FÃ¥glar & fiskar, + brevpress, FM konstglas,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8123 Ikoner
    8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr